Advert
Advert
SON DAKİKA
Advert

Alevilere kurumsal yapı…

Son Güncelleme :

08 Ekim 2022 - 23:31

reklam
Alevilere kurumsal yapı…
reklam


Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulacak. Alevi Bektaşi inanç önderleri isterse bu kurumsal yapıda görev yapacak.

İstanbul’daki Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen törenle yedi cemevinin temeli atıldı, inşası tamamlanan dört cemevi açıldı. Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cemevleriyle ilgili yeni düzenlemeyi de burada açıkladı.

Törene çok sayıda Alevi önderi katıldı. Şahkulu Sultan Dergahı Dedesi Ali Doğan da “Gülbang Duası” etti. Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu sanatçıları tarafından “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Ey Erenler Akıl Fikir Eylesin” deyişleri okundu.

‘HAK DOSTLARININ İRFANIYLA KURULAN MEDENİYET’
Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah’ta hizmete açacakları 4 cemevini kullanacak vatandaşlara hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, Kütahya ve Kayseri’de inşası süren Burdur Çavdır, Denizli Ardıçlı, Bilecik Bozüyük, Aydın Koçarlı ve Kırklareli Babaeski’de de temelini bugün atacakları 7 cemevinin bir an önce tamamlanarak hizmete girmesini temenni etti.

“Dergahlarımızda ilim ve ahlak birlikte yol yürür.” diye Erdoğan, medeniyete katkı sunan insanların burada yetiştirildiğini söyledi: “Hacı Bektaş-ı Veli ve evlatları ocaklarımızı işte bu gayeyle kurmuşlar, yaymışlar ve yaşatmışlardır. Asırlardır Anadolu topraklarını ilimle irfanla hikmetle yoğuran Hazreti Hünkar, Hazreti Mevlana, Yunus Emre gibi gönül sultanları, hizmetleri ve eserleriyle millet olma şuurumuzu kolaylaştırmışlardır. Hak dostlarının irfanlarıyla ve nazarlarıyla kurulan bu büyük medeniyete sahip çıkmak, gelişmesi için gayret göstermek her birimizin vazifesidir.”

‘BİRLİĞİMİZİ BOZMAYA GÜÇLERİ YETMEDİ’
İmtihanların birlik ve beraberlikle göğüslenebileceğini vurgulayan Erdoğan “Sinsi niyetlerle milli birliğimizi bozmak için içeride ve dışarıda çalışan pek çok kesim olmuştur ama hamdolsun bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya yönelik kapsamlı bir hazırlık yaptıklarını belirterek “Kültür ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen milli birlik ve beraberlik çalışması kapsamında bin 585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar tek tek dinlendi. Valiliklerimiz vasıtasıyla çözülebilecek bina, tadilat, ısıtma gibi sorunlar için hemen sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, daha köklü çözümler için ayrıntılı çalışmalar yürütüldüğünü, bunların müjdesini paylaşmak istediğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘KURUMSAL BİR YAPI KURULUYOR’
“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında bir araya geldiği mekanların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara bağlı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar, bu kurumsal yapı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylece cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu, yapım, onarım, bakım giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeriyle ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır. Aynı şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere de bu kurumsal yapı bünyesinde kadro verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının en önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

6 AY SÜRE VERDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından cemevi açılışı için Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’a bağlandı, önerilerini iletti.

Daha sonra ile temel atma töreni için bekleyen Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Aydın ve Kırklareli illerine bağlandı. Erdoğan, “Değerli arkadaşlar temel atmaya hazır mısınız? Biz şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler de temelli atacaksınız.” dedi. Bu esnada cemevlerinin yapımının ne kadar sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 5 ay içerisinde sona ereceğini söylemesi üzerine, “Hepsi 5 ay diyor. Bir ay da biz artı koyalım. 6 ay içinde bitecek inşallah.” diye konuştu. Erdoğan daha sonra kurdeleyi kesti.

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.